Ćwiczenia oddechowe - logopeda

Szanowni Rodzice!

W związku z panującą obecnie trudną sytuacją, przesyłam dla Państwa propozycję ćwiczeń oddechowych zachęcam do codziennej pracy i zabawy podanymi przykładami ćwiczeń z dziećmi w domu.

Ćwiczenia oddechowe

Mają na celu pogłębienie oddechu, wydłużenie fazy wydechowej, zapobieganiu mówienia na wydechu. Podczas spoczynku (kiedy nie mówimy) oddychamy nosem -wdech i wydech powietrza, kiedy mówimy oddychamy przede wszystkim ustami -wdech jest szybki i krótki, wydech długi i powolny. Kiedy mówimy nabieramy tyle powietrza aby wypowiedzieć wyraz lub zdanie.

Propozycje ćwiczeń oddechowych:

1. Ćwiczenia oddechowe polegające na wprowadzaniu lekkich przedmiotów w ruch np. bibułek, papierków, piórek, za pomocą dmuchania.
  2. Puszczanie baniek mydlanych.
  3. Zdmuchiwanie na zawieszonych na nitce kulek waty, wyciętych z papieru kolorowego ozdób - motylki, kwiatuszki.
  4. Chłodzenie gorącej zupy na talerzu (ręce ułożone na kształt głębokiego talerza) dmuchanie ciągłym strumieniem.
  5. „Chuchanie” ciepłym powietrzem na ręce.
  6. Wypuszczanie powietrze z balonika (długie sssss).
  7. Powtarzanie zdań szeptem – szept powinien być słyszany (dzieci powinny starannie wymawiać głoski).
  8. Dmuchanie w wiatraczek.
  9. Dmuchanie piłeczki pingpongowej/ styropianowej do bramki.
  10. Wąchanie kwiatków.
  11. Przenoszenie za pomocą słomki wyciętych elementów np. kwiatki, motylki itp.

Wykonując wszystkie ćwiczenie pamiętamy o tym że wdech nosem, a wydech ustami.

Ćwiczenia powinny być krótkie - najlepiej robić jedno ćwiczenie dziennie, gdyż przy dłuższym ćwiczeniu dziecko może odczuwać zawroty głowy i osłabienie.

Źródło: „Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola” G.Demel.

Ćwiczenie „Wiosenne kwiatki”

Wiosenne kwiatki do poukładania na łące, czyli ćwiczenie oddechowe (ze słomką).

Jak ćwiczymy?

Wycinamy kwiatki, chmurki, słoneczko i przekładamy je (zasysamy) za pomocą słomki na zieloną trawę.

Źródło : LOGOkreacja

5 Pomysłów na ćwiczenia oddechowe w domu!

Źródło : LOGOkreacja